Як з'явився корсет

Історія розвитку корсета, як предмета одягу.

Витоки корсетів слід шукати в Середньовіччі, але ми почнемо огляд з 18го століття. З чим була пов'язана мода на корсети? Навіщо жінки, та й чоловіки носили їх, а деякий продовжують носити і зараз? По-перше, вважалося що носіння корсета випрямляє фігуру, але ж саме струнка, пряма спина відрізняла аристократа від селянина, згорбленого від тяжкої роботи. Крім того, стрункість була пов'язана з ідеєю самоконтролю і дисципліни, знову ж відмінними рисами дворянства. Тіло, від природи слабке, недосконале, слід привести у відповідність із загальноприйнятими стандартами, тому носіння корсетів з 16го по 18те століття починалося в юному віці. Так, у Франції 17го століття дівчинки надягали мініатюрні корсети в два роки, щоб запобігти викривленню спини в майбутньому і здобути гарну талію і бюст. Хлопчики теж носили корсети, зазвичай до 6 років, коли вони міняли платтячка на штани.

Вважалося, що крім користі для здоров'я, корсети служать і естетичним цілям – вузька талія і пишні груди і тоді були ознаками краси, яка, як відомо, вимагає жертв. Уже в 16му і 17му столітті корсети стали мішенню критики, як з боку лікарів, так і з боку релігійних діячів. Відчитуючи пихатих кокеток, деякі лікарі – наприклад, Амброз Паре, що жив в 16м столітті – смачно описували жахи корсетоносіння. До яких тільки наслідків не призводить ця диявольська конструкція, починаючи з астми і закінчуючи візитом до праматері Єви! Зокрема, Паре описував випадок, коли в 1581 році наречена померла прямо біля вівтаря, задихнувшись в занадто тісному корсеті. Її поховали в той же день в тій же церкві. Втім, у цій крижаніючій кров історії є і продовження - буквально через кілька днів убитий горем наречений одружився ... зі своєю майбутньою тещею! Так що цілком можливо, що корсет звинуватили огульно, а насправді ж бідну наречену просто-напросто отруїли. Цікаво, що у корсетів знаходилися і захисники. Наприклад, Монтень захоплювався жінками, готовими терпіти муки заради краси, і навіть порівнював їх з римськими гладіаторами або християнськими святими. Ну що тут скажеш? Наша людина!

Простежимо історію корсетів далі. Не можна не брати до уваги і виробництво оних предметів дамського туалету. З часів Середньовіччя виробництвом одягу в Європі завідували гільдії, членами яких були переважно чоловіки. У 60х роках 17го століття деякі кравці стали спеціалізуватися на виробництві корсетів для дітей і жінок, але вже тоді вони зіткнулися з лютою конкуренцією в особі швачок. До того моменту дружини і дочки кравців теж брали участь в пошитті одягу, вдовам дозволено було продовжувати ремесло покійних чоловіків, а багато жінок наймалися в працівниці до кравців. Однак у жінок все-таки не було прав незалежно займатися пошиттям одягу. Тим часом, конфлікт загострювався. Чоловіки-кравці навідріз відмовлялися пускати жінок в гільдії. Боролися і з підпільним пошиттям одягу, що загрожували їх монополії. Головним аргументом була нездатність жінок виготовляти якісні корсети. Мовляв, слабка стать не впорається з таким жорстким матеріалом, як китовий вус.

Щоб догодити і нашим і вашим, в 1675 році в Парижі була заснована гільдія кравчинь, в яку стали на законній основі приймати жінок. Метою подібної гільдії був захист моралі, адже тепер жінки могли замовляти одяг безпосередньо у жінок. Кравчині шили одяг для жінок, дівчат, і хлопців до 8 років, але їм було заборонено працювати з китовим вусом, а значить і робити корсети. Таке рішення, зрозуміло, кравчинь не радувало. Поганий мир норовив перетвориться в добру сварку. Кравці нерідко вривалися в ательє конкуренток, псували одяг, а то і на самих швачок нападали. Тоді кравчині звернулися до уряду, вказуючи на кричущу непристойність – чи мають чоловіки право торкатися до настільки інтимної деталі жіночого костюма, як корсет? У ті роки корсети носили ще не під сукнею, а поверх нього, але тим не менш, як кравець буде знімати мірки? Мабуть, і за талію схопить, і груди пощупає, а потім, чого доброго, і під спідницю залізе? Ось сорому-то. У 1776 році у Франції жінкам дозволено було вступати в чоловічі гільдії. Хоча ситуація в Англії і не загострювалася до такої межі, але тенденція була схожою, і до кінця 18го століття виготовлення корсетів майже повністю перейшло в умілі жіночі руки.

Французька живопис 18го століття рясніє сценами, які зображують дамський туалет, в тому числі і затягування корсета. Нерідко тут присутні і чоловіки, які спостерігають, а іноді і допомагають жінкам в цій нелегкій справі. Дуже часто зображена жінка, що тримається за стовп ліжка, в той час як камеристка, упершись коліном в м'яку точку своєї пані, старанно затягує шнурівку корсета. Справа в тому, що в ті роки шнурівка на корсеті проходила зигзагом, як це можна побачити, наприклад, на малюнку Роуландсона. Коли жінку затягували в корсет, шнур смикали з боку в бік, а значить бідолаха теж моталася направо і наліво, як оса на мотузочці. Щоб не втратити рівновагу, потрібно було вчепитися в що-небудь стійке. В 19му столітті в конструкції корсетів відбулися зміни – зокрема, отвори для шнурівки розташовувалися один навпроти одного, тому при затягуванні в корсет жінка могла стояти нерухомо. Більш не було необхідності триматися за ліжко, але сама традиція збереглася, як можна поспостерігати, наприклад, у фільмі "Віднесені Вітром."

У 18му столітті мандрівники помічали, що англійки затягувалися в корсети набагато частіше, ніж француженки. Це вважалося хорошим тоном, адже дама з пристойного товариства не могла здатися нечупарою і незграбою. Більш того, в Англії корсети були в пошані у служниць і селянок, навіть тих, що займалися важкою фізичною працею. Ситуація істотно змінилася в кінці 18го століття, з настанням Великої Французької Революції. Самі революціонери не шанували корсети, бо вважали їх ще однією ознакою "аристократії в одязі." Жінки почули їх закликам і звільнилися від корсетів - вірніше, перестали затягувати їх надто туго. Ну а епоха ампіру, здавалося, і взагалі знищить корсети. Навіщо вони потрібні, якщо плаття більш не підкреслює талію? Насправді, корсети носили і під сукнями із завищеною талією, тому що корсет, крім усього іншого, ще й підтримує груди. Інша справа, що корсети тієї епохи були набагато легше, м'якше, з меншою кількістю китового вуса - іншими словами, це були предки сучасних бюстгальтерів.

Як показав час, служити панахиду по корсетам було передчасно. По закінченню наполеонівських воєн корсети відновили свій тріумфальний хід по Європі, стаючи все жорсткіше, все вужче ... ну і сексуальніше, напевно.

На карикатурах першої чверті 19-го століття нерідко зустрічаються денді, затягнуті в корсет до такої міри, що очі ось-ось вискочать з орбіт. На ногах у них можна помітити накладні ікри, якими компенсували недоліки фігури в епоху, коли чоловіки носили ну дуже обтягуючі лосини. Дійсно, в 18м і 19м століттях корсети були популярні і серед чоловіків, особливо військових, адже їм як нікому потрібна злагоджена й значна фігура. Шанували корсети і мисливці зі спортсменами. Після 1850х чоловіки стали носити корсети в основному за медичними показаннями, для підтримки спини. Проте, фетишисти або любителі крос-дресингу продовжували носити корсети. Причому англійські фетишисти з піною у рота клялися, що австрійці не вилазять з корсетів, а французи в 1904 році стверджували, що корсети досі носять саме англійці.

Найчастіше корсет носили все таки жінки. В 19м столітті корсети подовжилися, частково змінився принцип їх шнурівки, яка, тим не менш, як і раніше розташовувалася на спині. Таким чином, шнурівку важко було затягнути без допомоги турботливою служниці, але і це питання було вирішене в 1829 році, коли з'явилися корсети, що застібаються на грудях за допомогою планшетних застібок. Якби пані зомліти, такий корсет можна було розпустити набагато швидше. Починаючи з 1850х, майже всі корсети мали подібну конструкцію. Оскільки їх носили під одягом, корсети виготовляли в основному з бавовни і льону білого або бежевого кольору. Але, знову ж таки, не завжди. Були корсети та інших кольорів, наприклад, сині, чорні, червоні і т.д.

Чим далі в ліс - тобто чим далі в 19й століття - тим яскравіше і різноманітніше ставали корсети, все частіше їх прикрашали мереживом, тасьмою і вишивкою. Звичайно ж, неспроста, адже в кінці 19-го століття посилилася еротична функція корсета. Наприклад, на карикатурі 1895 року "Нове Спокуса Св. Антонія" монах ігнорує оголену жінку, але чим більше вона надягає білизни, тим яскравіше розгорається інтерес в його очах. А вже коли справа доходить до корсета, дідок у нестямі від щастя. Яскраві, кольорові корсети користувалися успіхом у куртизанок, як можна судити по картині Мане "Нана" або по "Ролла" Анрі Жерве. Щоб переконати глядача, що жінка спить на ліжку саме повія, а не дружина чоловіка біля вікна, художник зобразив на передньому плані гору зім'ятого нижньої білизни. З крісла звисає вивернутий червоний корсет, а з-під нього, посилаючи гарячий привіт Фрейду, стирчить кінчик тростини. На корсеті спочиває циліндр - виходить, що жінка роздяглася перш ніж її клієнт встиг зняти капелюха! Не дивно, що ця картина викликала скандал серед сучасників художника. Зрозуміло, не всі жінки, що віддавали перевагу кольорові корсети, намагалися таким чином привернути коханців. Була у корсетів і аутоеротічних привабливість - приємно знати, що на тебе гарне нижню білизну, навіть якщо його ніхто не бачить.

Хоча функція у корсетів одна - надавати фігурі більш привабливу форму - існували різні види корсетів, в тому числі і корсети для вагітних, годуючих матерів, наїзниць, а так само нічні корсети. Незважаючи на обурення лікарів, виробники корсетів стверджували, що саме їх продукція - не тільки найкрасивіша, а й корисна для здоров'я. Реклама корсетів підкреслювала їх зручність, легкість, і користь у виправленні природних дефектів. Аж до 1870х, подібна реклама рідко зображувала жінок, одягнених в корсети - як не крути, але це нижню білизну. Найчастіше на рекламних листівках можна побачити самі корсети, іноді в оточенні янголів. Цей аспект особливо цікавий, адже згідно поширеній думці, корсети приводили до ускладнень вагітності, а то і зовсім до появи покалічених дітей. Але рекламодавці, очевидно, хотіли підкреслити, що хороший корсет - не перешкода дітородіння. Крім того, згідно з думкою істориків, янголята, що затягують корсет на дамах, вказують на еротичний підтекст, символізуючи чоловіків, які теж зашнуровують жінок в певних обставинах. Ще цікавіша реклама нержавіючих корсетів, що зображає голого хлопчика в чоботях, який поливає корсет зі шланга. Незважаючи на двозначність самої ситуації, заперечення у громадськості викликав лише той факт, що на хлопчика не було одягу. Коли її домалювали, публіка заспокоїлася.

У деяких випадках, жінки самі шили собі корсети, але більшість воліло розщедритися і придбати вже готовий. У 1861 роки загальна кількість корсетів, проданих в Парижі, склала 1 200 000. Найдешевші корсети для робітниць або селянок йшли за 3 франка. Шовкові корсети коштували від 25 до 60 франків, а ціна розкішних корсетів, оброблених мереживом, досягала 200 франків.

Copyright © 2008-2024· All Rights Reserved «Xstyle» - інтернет-магазин взуття та одягу Україна Київ , вул. Іллінська, 12 Тел. (044) 383 91 40